Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
korumakta denizi nin çin egemenliğini kararlı güney

Çin, Güney Çin Denizi'nin egemenliğini korumakta kararlı
#1
Güney Çin Denizi ile ilgili tahkim kararını değerlendiren Çin Devlet Müşaviri Yang Jiechi, davanın başından sonuna kadar hukuk kisvesi altında bir “siyasi komedi” olduğunu, Çin'in Güney Çin Denizi üzerindeki egemenliğini ve denizlerdeki haklarını kararlılıkla koruduğunu söyledi.

Özel röportaj veren Yang Jiechi, Çin'in ilgili ülkelerle tarihi gerçeklere saygı gösterme temelinde, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Antlaşması dâhil uluslararası hukuka dayanarak, diyalog ve müzakere yoluyla fikir ayrılığını uygun bir şekilde çözmeye hazır olduğunu kaydetti.
Filipinler eski hükümetinin tek taraflı olarak ortaya koyduğu sözde Güney Çin Denizi tahkim davasına değinen Çin Devlet Müşaviri Yang, tahkim kararının tamamen yasa dışı ve geçersiz olduğuna işaret etti.
Güney Çin Denizi'nin Çin atalarının kendi canlarıyla kurulduğunu vurgulayan Yang Jiechi, Çin hükümetinin bu bölgenin toprak egemenliği ve denizlerdeki haklarını kararlılıkla koruyacağını kaydetti:
"Çin halkı, başka ülkelerin çıkarını elde etmek istemiyor. Ancak meşru çıkarlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Herhangi bir ülke, Çin'in kendi temel çıkarlarından biriyle bile takas yapmayı beklemesin. Egemenliğimizi, güvenliğimizi ve gelişme çıkarlarımızı zedeleyen davranışları asla kabul etmeyeceğiz. Çin hükümeti ve halkı dayanışma içinde, somut adımlarla topraklarını ve denizlerini koruyacaktır."
“Güney Çin Denizi sorunu müzakere yoluyla çözülebilir”
Yang Jiechi, tahkim davasının aslında bazı ülkelerin uluslararası hukuk bahanesiyle kendi çıkarı peşinde koştukları bir "siyasi komedi" olduğunu, bölge dışındaki ülkelerin Güney Çin Denizi sorununa müdahale etmeleri için çirkin bir örnek oluşturduğunu belirtti.
Yang, Güney Çin Denizi sorununun, Güney Çin Denizi'ne kıyısı olan ülkeler arasındaki bir anlaşmazlık olmasından dolayı, sorunu bu ülkelerin diyalog ve müzakere yoluyla çözmesi gerektiğini savundu:
"Son yıllardan beri, bölge dışındaki ülkeler, kendi çıkarları doğrultusunda, ‘seyrüsefer serbestisi’ ve ‘bölgedeki barışın korunması’ bahanesiyle Güney Çin Denizi anlaşmazlığına sıkça müdahale ederek, Güney Çin Denizi'ndeki durumun tırmanmasına yol açtı. Bu tür sorumsuz davranışlar, Güney Çin Denizi'ndeki barışı ve istikrarı etkileyen başlıca bir kriz kaynağı haline geldi. Çin ve Güney Çin Denizi kıyısındaki diğer ülkeler, fikir ayrılıklarını kontrol ederek, Güney Çin Denizi'ni barış, işbirliği ve dostluğa dayalı bir deniz haline getirmek için gerekli deneyime ve kabiliyete sahiptir."

“Güney Çin Denizi'nin istikrarı ortaklaşa korunmalı”
Yang Jiechi, Çin'in ilgili ülkelerle diyalog ve müzakere yoluyla fikir ayrılıklarını uygun bir şekilde ele alarak, Güney Çin Denizi'ndeki barış ve istikrarı ortaklaşa korumaya hazır olduğunu belirtti:

"Çin, ilgili ülkelerin Çin'in Nansha adalarını yasa dışı bir şekilde işgal etmeleri ve Çin'in bazı denizlerindeki egemenliğini çiğnemelerine hep kararlılıkla karşı çıkıyor. Aynı zamanda, Çin, ilgili ülkelerle tarihi gerçeklere saygı gösterme temelinde, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Antlaşması dâhil uluslararası hukuka dayanarak, diyalog ve müzakere yoluyla fikir ayrılıklarını uygun bir şekilde çözmeye hazır.” Çin Uluslararası Radyosu (CRI)
Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap
Konu


Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.
Güvenlik Kodu:
(Büyük/Küçük harf duyarsız)

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi