Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
saldirilar fransa’daki turizmi etkiledi borsayi ne

FRANSA’DAKİ SALDIRILAR NE TURİZMİ NE BORSAYI ETKİLEDİ
#1
Destek Yatırım Menkul Değerler Analisti Aysun Göksu, Fransa’da 2015 başından bu yana gerçekleşen terör olaylarının ülke ekonomisine etkisini değerlendirdi. Göksu, terör saldırılarına rağmen 2015 yılında Fransa’da turist sayısnın artış gösterdiğini kaydetti. Bunda Euro 2016’nın da etkili olduğunu belirttiği değerlendirmesinde Göksu, terör saldırılarının Türkiye’de olduğu gibi Fransa'da da borsa tarafından da fiyatlanmadığını ifade etti.

Turzimin Fransa ekonomisine katkısı yüzde %10
Tüm dünyada güvenlik endişeleri yaratan terör olayları bu sefer Fransa’nın güneyindeki Nice kentinde gerçekleşti.
Bastille Günü nedeniyle toplanan kalabalığa düzenlenen saldırının bilançosu oldukça ağır oldu. Dünyada turizm sıralamasında ilk sırada olan Fransa’nın en popüler turistik şehirlerinden biri olan Nice’e yapılan saldırının turizmi baltalamak olduğunu düşünmek yanlış olmaz. Çünkü turizm gelirleri Fransa’nın büyümesine yüzde 10’a yakın oranında katkı sağlıyor. Her ne kadar Charlie Hebdo saldırısının ardından turist girişlerinde yüzde 15 oranında azalma görülse de 2015 yılı genelinde Fransa’da baş gösteren terör saldırılarına rağmen ülkeye aynı yıl turist girişi 2014 yılına göre yüzde 0.9 oranında artış gösterdi.
Euro 2016 etkili oldu
Genel tabloya bakıldığında turizm sektörünün terör saldırılarından ekonomiye hasar verecek oranda etkilenmediğini söylemek mümkün. Özellikle de Euro 2016 maçlarının oynandığı Fransa’da UEFA'nın verilerine göre izleyici sayısının 1.5 milyonu yabancı turistlerden oluşuyor. Dolayısıyla Fransa ekonomisi turnuvalardan 1.5 milyon turist girişi sağlarken turistlerin yaptığı harcamalardan 1.3 milyon Euro civarında da gelir sağlamış bulunuyor. Bu da Fransa ekonomisinin turizm sektöründen destek bulmaya devam edeceği anlamına geliyor.
Saldırılar borsada fiyatlanmadı

Bu üzücü olayların ekonomik boyutuna baktığımızda ise terör saldırılarının borsa endekslerinde ciddi oranda fiyatlanmadığını görmekteyiz. Fransa’da yaşanan saldırılar neticesinde terör riskinin yarattığı endişeler hat safhaya ulaştı. Ancak bu endişeler ülke borsasına yansımadı ve ciddi kayıplar görülmedi. Gece saatlerinde Nice’de gerçekleştirilen saldırıların ardından dünü yüzde 1.16 primle tamamlayan Fransa borsa endeksi CAC 40’da açılışın ardından sınırlı kayıplar gözlendi. Sonuç olarak, iç piyasalarda olduğu gibi dış piyasalarda da terör saldırılarının etkisinin kalıcı olmadığını ve panik havasının dağılmasıyla kısa sürede normal fiyatlamaların gerçekleştiğini söylemek yanlış olamaz.


Aysun Göksu- Destek Yatırım Menkul Değerler Analisti
Ara
Cevapla
#2
Merhaba borsa gelecek dönemde bu tür olaylardan çok fazla etkilenir mi paykasaon.com Paykasa kullanıyorum euro bu tür olaylardan ne kadar etkilenir?
Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap
Konu


Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.
Güvenlik Kodu:
(Büyük/Küçük harf duyarsız)

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  BARIŞ SÖYLEMİ BORSAYI UÇURDU, HEDEF 87.000 fyani 0 550 15.07.2016, Saat:02:26
Son Yorum: fyani

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi