Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
evde taşıyoruz güvenliği pahalı bırakıyoruz yanımızda cihazları ama

Pahalı cihazları yanımızda taşıyoruz ama güvenliği evde bırakıyoruz!
#1
Tatil dijital kabusa dönüşmesin 
 
Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in bu yaz döneminde yaptırdığı araştırmaya göre tatile giden her dört kişiden biri yanında sekiz elektronik cihaz taşıyor. Seyahat masrafını da aşabilen değere sahip bu cihazlarda dijital güvenlik ihmal ediliyor. Ayrıca neredeyse her iki kişiden biri yurt dışında kişisel cihazlarından birini kaybediyor.
 
Tatile veya seyahate çıkanlar 1500 ile 3000 Euro arasında değişen değerde cep telefonu, tablet, diz üstü bilgisayar gibi teknolojik cihazları beraberlerinde götürüyorlar. 350 IT uzmanının katılımıyla yapılan araştırmaya göre tatile çıkan her dört kişiden biri seyahat sırasında sekiz elektronik cihazı yanında taşıyor.
 
Seyahat masrafından fazla
Bakıldığında cihazların değeri seyahat masrafını aşıyor gibi görünüyor. Ancak katılımcıların kişisel ve iş cihazlarının güvenliği konusuna aynı değeri göstermedikleri anlaşılıyor. Katılımcıların üçte biri dijital güvenlik konusunda önlem alıp almadıkları yönündeki soruya olumsuz cevap verdi.
 
Güvenlik açığı oluşuyor
Araştırma bulgularını yorumlayan ESET Güvenlik Uzmanı Mark James, ‘Çalışma, taşınabilir elektronik cihazlara tatilde de olsak, ne kadar takıntılı olduğumuzu gösteriyor. Fakat görünen o ki, katılımcılar tatil boyunca güvenlik konusunu tamamen göz ardı ediyor. Oysa insanlar bunun etkilerini düşünmek zorunda. Cihazlar yabancı ellere düştüğünde önemli bir güvenlik açığı oluşabilir“ diye konuştu.
 
Yarısından fazlası cihaz kaybediyor
Çalışmanın bir başka bulgusuna göre, katılımcıların yüzde 55'i, hem iş hem de kişisel cihazlarından birini yurt dışında ve yüzde 13’ü de tatilde iken kaybetti. Bu noktada Mark James, “Katılımcılara, yurt dışında cihazlarını kaybettiklerinde içindeki bilgilerin uzaktan silinmesini ister misiniz diye sorduğumuzda ‘hayır‘ cevabıyla karşılaştık“ bilgisini paylaştı.
 
Kimse cihazının karıştırılmasından hoşlanmaz
James sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece bir katılımcı ‘yurt dışında telefonum kaybolursa uzaktan silin‘ cevabını verdi. İşlevsellik; cihazı bulan birinin hiçbir şekilde içindeki fotoğraflara, kaydedilen verilere ve faturalara ulaşmaması demektir. Benim tavsiyem yurt dışına ya da tatile gitmeden önce cihazların güvenliğine her zaman dikkat edilmesidir. Sonuç olarak kimse cihazlarının karıştırılmasından, mail ve mesajlarının başkaları tarafından okunmasından memnun olmaz“.
Ara
Cevapla
#2
aynen cok dogru
Ara
Cevapla
#3
haklısınız teşekkürler bilgi için
Ara
Cevapla


[-]
Hızlı Cevap
Konu


Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.
Güvenlik Kodu:
(Büyük/Küçük harf duyarsız)

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Evde Sinema Keyfi social35 0 93 03.01.2018, Saat:16:16
Son Yorum: social35

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi